Młodzież z całego świata uczy się języka polskiego w Bydgoszczy

Kurs-j-polskiegi-Bydgoszcz_wymiana-2015-4

Młodzież z całego świata, m.in. z Brazylii, Kanady, USA, Tajlandii, Szwecji, Norwegii itp. właśnie rozpoczęła naukę języka polskiego na dwutygodniowym kursie. Odbywa się on na obiektach „Zawiszy”.

Już na pierwszy rzut oka widać, że mieszkają w różnych miejscach na Ziemi. Krótkie włosy, ciemniejsza cera, wieczny uśmiech na twarzy to Alfonso z Meksyku. Za kilka dni rozpocznie naukę w szkole w Szczecinie. Niewysoka, Izabela z Południowej Karoliny, przez rok będzie mieszkała w Poznaniu. Co oni tutaj robią?

To młodzież, która każdego roku przyjeżdża na wymianę organizowaną przez Rotary Club. W tym roku w Polsce zamieszka 52 osób, w tym sześć w Bydgoszczy. Są młodzi, ciekawi świata, pełni energii. Porozumiewają się w języku angielskim, który stał się językiem całego świata. Zanim rozpoczną dorosłe życie chcą poznać inne kultury, narody i ich zwyczaje. Umożliwia im to programy wymiany międzynarodowej organizowany przez Rotary International. W Bydgoszczy również działa i swoją siedzibę ma w hotelu „Pod Orłem”.

Od września rozpoczyna się rekrutacja osób, które chciałaby wyjechać na wymianę młodzieżową. Bowiem, to że siedmioro obcokrajowców zamieszka w naszym mieście oznacza, że tyle samo osób w tym roku wyjechało za granicę. Gdy wrócą, zapewne wiele dobrych wzorców będą chcieli powielać w naszym kraju. Dlatego tak ważne jest, aby młodzi ludzie wyjeżdżali i…wracali. To sposób na budowanie społeczeństwa demokratycznego, otwartego na innych ludzi. Przecież w takim kraju chcemy mieszkać, prawda?

P.S I nie myślcie, że taki przyjazd oznacza rok wakacji. Zarówno ci, którzy wyjeżdżają, jak i Ci, którzy przyjechali do Polski, będę się uczyć. Czekają na nich licea w całej Polsce.