Noc Prezydentów 2021 w klubie Rotary Bydgoszcz

IMG_0421min

Coroczne przekazywanie insygniów prezydenckich to najważniejszy element kalendarza rotariańskiego. Tradycyjnie ceremonia odbywa się w Noc Prezydentów, która w tym roku miała miejsce w Hotelu Słoneczny Młyn, gdzie od 4 lat mieści się nasza siedziba. 2 lipca ustępujący prezydent Wojciech Stefaniak przekazał władzę Piotrowi Holce. Jak zawsze odbyła się też zbiórka charytatywna, a z loterii i licytacji zebrano środki na stypendia dla dzieci i młodzieży z domów dziecka oraz z biednych rodzin.

Podsumowanie roku przez Wojciecha Stefanka

„Coś się kończy, coś się zaczyna” – tymi słowami Wojciech Stefanek zakończył rok prezydentury, po raz ostatni bijąc w dzwon. Zanim nastąpiło przekazanie insygniów, ustępujący prezydent Rotary Club Bydgoszcz podsumował okres swoich rządów. Jak zaznaczył, był to bardzo trudny czas próby, którą klub przeszedł z powodzeniem. 

W ubiegłym roku udało się sfinansować:

  • Remont placówki usamodzielnienia Bydgoskiego Zespołu Opiekuńczo-Wychowawczego
  • Stację do dezynfekcji rąk dla domów dziecka w Trzemiętowie i Karolewie
  • Dzień dziecka dla wychowanków domów dziecka w Trzemiętowie i Karolewie
  • Wyjazd wakacyjny dla ponad 20 dzieci, który pozwolił im lepiej poznać historię naszego kraju

Wojciech Stefanek podkreślił, że kolejna Noc Prezydentów jest przyczynkiem do następnych działań i motywacją do niepoddawania się w wysiłkach.

Krótka mowa Włodzisława Gizińskiego – nestor klubu o historii

W Noc Prezydentów 2021 mogliśmy posłuchać o historii Rotary, który działa nieprzerwanie od 1905 roku. Jak podkreślił nestor klubu Włodzisław Giziński, założycielom nie wystarczyło wspierać się nawzajem. Szybko sformułowano więc nowe hasło Rotary, które brzmi „wspierajmy innych”. Już od początku klub prowadził działalność charytatywną, a za pieniądze z pierwszego balu udało się sfinansować pierwszy szalet publiczny w Chicago.

Co w Rotary urzekło Piotra Holkę?

Klub bydgoski – opowiadał Włodzisław Giziński – działa od 1935 roku, z wymuszoną przerwą między 1938 a 1989 rokiem. Po wystąpieniu nestora klubu przyszedł czas na Piotra Holkę – nowego prezydenta Rotary Club Bydgoszcz. Piotr Holka opowiedział, że w klubie urzekli go niesamowici ludzie – przedsiębiorcy, lekarze, artyści, naukowcy i profesorowie. Prezydent podkreślił, jak ważne są działania klubu, czyli kształcenie dzieci i młodzieży przez najlepszych specjalistów. Jak mówił, Rotary jest jak bicie serca – ma swój rytm, ponieważ członkowie na całym świecie spotykają się co tydzień o tej samej godzinie. Wspólne posiłki, rozmowy i przemówienia nadają klubowi pewien bieg, w którym ważne są też wielkie wydarzenia, takie jak Noc Rotariańska czy Bal Sylwestrowy.

Warto zaznaczyć, że podczas Nocy Prezydentów zmienia się nie tylko sam prezydent, ale też cały zarząd. Jedynie oficerowie są wybierany na czas dłuży od roku – to między innymi gubernator Rotaract Tina Czapiewska, odpowiedzialna za wymianę młodzieży na całym świecie Agnieszka Nyks-Urbanowicz, a także prezydent stowarzyszenia „Rotarianie na motocyklach” Michał Frelichowski. 2 lipca z okazji 90-lecia Rotary w Polsce wręczono też medale szczególnie zasłużonym członkom klubu – Włodzisławowi Gizińskiemu i Czesławowi Tyburkowi. Wśród gości pojawili się wice-przewodniczący rady miasta Bydgoszczy Kazimierz Drozd i przewodnicząca komisji gospodarki komunalnej rady miasta Elżbieta Rusielewicz. 

Odtwórz wideo