Spotkanie z doktorem Ryszardem Długołęckim

Twoje wsparcie jest istotne

Pomóż w realizacji celów statutowych Stowarzyszenia.
wpłaty

 

W środę 9 marca po raz kolejny gościliśmy znamienitego Członka Honorowego Klubu Rotary – Doktora Ryszarda Długołęckiego, laureata nagrody Złoty OTIS w kategorii lekarz i społecznik.

Nasz wyjątkowy gość ukończył Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Warszawie i zyskał specjalizację w chirurgii oraz w medycynie wysokogórskiej. Jako lekarz, alpinista i himalaista brał udział w wielu wyprawach, m.in. na szczyty Wysokiego Atlasu, Karakorum czy Himalajów. Pan Ryszard uwiecznił swoje wspinaczki za pomocą autorskich fotografii, a także „Zapisków himalajskich”, czyli cyklu wspomnień z wypraw wysokogórskich. Warto dodać, że nasz gość już dawno związał się z Bydgoszczą, gdzie kierował Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego i Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym. Od kilkunastu lat Dr Ryszard Długołęcki pracuje też w Komisji Bioetycznej przy Bydgoskiej Izbie Lekarskiej.

Związany z Bydgoszczą lekarz jest też cenionym tłumaczem, i to właśnie przekładom literatury pięknej poświęcone było spotkanie w naszym Klubie. Najnowsze tłumaczenie komedii Williama Shakespeare’a to kolejna, już czwarta książka w dorobku Pana Doktora jako tłumacza dzieł jednego z najwybitniejszych angielskich poetów. Po „Hamlecie”, „Królu Learze” i „Sonetach” przyszedł czas na „Sen Nocy Letniej”, komedię z początkowego okresu twórczości dramaturga. Przekład dzieła to kolejne wydawnictwo powstałe przy wsparciu naszego Klubu – pomoc finansowa Rotary Club Bydgoszcz została przeznaczona na wydruk książki.

Dzięki barwnej opowieści Pana Ryszarda przenieśliśmy się w czasy twórczości Shakespeare’a, mogąc dzięki temu lepiej zrozumieć realia, które towarzyszyły powstaniu tej znakomitej komedii.

Panie Ryszardzie – dziękujemy za spotkanie i do zobaczenia wkrótce!

Ryszard_no3